Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd zostaje w sądzie

13 września 2023 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Czym się różnią od siebie rozprawy zdalne, hybrydowe oraz stacjonarne? I jakie wynikają z tego korzyści i ograniczenia?

Podpisane właśnie przez prezydenta zmiany Kodeksu postępowania cywilnego mają na stałe, a nie tylko na okres pandemii, wprowadzić do procedury rozprawy stacjonarne z możliwym zdalnym udziałem stron. Trzeba może w końcu przestać też używać mylącego ich określenia.

Rozprawy według projektu to nie są przecież rozprawy zdalne – odbywające się w wirtualnej sali rozpraw na platformie internetowej – ale raczej rozprawy hybrydowe. Jest to więc zasadnicza różnica i warto ją wyjaśnić.

Rozprawy online

W okresie pandemii dopuszczalne były rozprawy online, tj. przeprowadzane za pomocą urządzeń służących do przekazu obrazu i dźwięku oraz odbywające się w tzw. wirtualnej sali rozpraw. Strony, sąd, świadkowie i publiczność nie byli w budynku sądowym, lecz w dowolnym miejscu, z którego jedynie łączyli się z sędzią i sądem.

Wedle regulacji z tego okresu rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku (posiedzenia zdalne), z tym że osoby w nich uczestniczące, w tym członkowie składu orzekającego, nie muszą przebywać w budynku. Określenie „nie muszą” wcale nie oznacza, że było to regułą. W praktyce odbywały się rozprawy hybrydowe, sąd przebywał w sądzie, a jedynie strony się łączyły zdalnie, o czym rzadko się już jednak wspomina.

Rozprawy hybrydowe

Na czym polegają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12672

Wydanie: 12672

Spis treści
Zamów abonament